Môj prvý maratón 42,195 km

Maratón je beh na dlhú trať a myslím si, že s podnikaním ma veľa spoločného. Rok 2016 je pre mňa výnimočný, pretože sa mi podarilo dodržať výzvu, ktorú som ja sám navrhol na konci roka 2015. Po náročnej príprave som dokázal zabehnúť Medzinárodný maratón mieru v Košiciach s dĺžkou 42,195 km s časom 4 hodiny 10 minút. Bol to boj, ale o to väčšia radosť v cieli.

14462987_1333192546690917_8030440345614413325_n-1

Ako ste sa mohli dozvedieť z popisu, tak áno podarilo sa mi zabehnúť môj prvý maratón v živote. Začnem, ale úplne od začiatku, kedy a kde má táto myšlienka vôbec napadla.
Bolo to presne v decembri v roku 2015, čiže na konci roka. Ako býva zvykom, tak o takomto čase naša firma každý rok organizuje spoločný vianočný večierok pre všetkých nás. Podľa môjho názoru má maratón veľmi veľa spoločných vlastností s podnikaním. Vedel som, že pripraviť sa na takúto dĺžku behu bez prestávky je veľmi náročne a určite to nezvládne každý. Práve toto bol môj zámer, preveriť moje schopnosti, vytrvalosť, tréning, disciplínu a taktiež aj mojich kolegov. Tak prišla moja výzva, na ktorú sa prihlásili viacerí z nás, čo mi urobilo veľkú radosť, že ma nenechali v tom samého.

Začíname

Rozpis a plán tréningu sme mali od januára 2016. Musím sa priznať, že tréningový plán som stále odsúval a zo začiatku dosť podceňoval. Možno aj kvôli tomu, že od detstva milujem šport a aktívne som hrával futbal a pravidelne športoval. Tak, ako čas plynul a postupne som videl kolegov ako tréningy berú zodpovedne, tak ma to motivovalo začať. Môj pravidelný tréning začal v období februára. Zo začiatku sa mi vôbec nezdalo ťažké trénovať na maratón, pretože rozpis dĺžky behov nebol náročný, práve naopak. Postupne sa tréningy sťažovali a predlžovali, čiže dĺžka jedného behu už nebolo 5 km ako na začiatku, ale napríklad už aj 20 km. Veľmi dôležité bolo tréningy aj časovo naplánovať, keďže tréning už netrval 30 minút, ale o veľa viac. V jarnom a letnom období to nebol problém. Zo začiatku v zimnom a pri konci v jesennom období už áno.

Počas prípravy sme absolvovali aj jarné sústredenie v Španielsku.

Počas prípravy sme sa taktiež zúčastnili a podporili viacero súťažných behov. Na ukážku prikladám polmaratón v Banskej Bystrici a Beh nádeje v Seredi.

Čas ubehol ako voda a písal sa dátum 1. 10. 2016, kedy sme v ranných hodinách vyrazili s tímom bežcov a realizačným tímom do Košíc.

V poobedňajších hodinách sme dorazili na hotel a nervozita začala naberať na obrátkach. V meste postupne uzatvárali ulice, naša registrácia prebehla úspešne a ani sme sa nenazdali a bol večer. Bežali posledné prípravy, masáže, taktika a odborné rady od nášho fyzioterapeuta, ale aj od nášho priateľa Michala Adamču mladšieho, ktorý má za sebou niekoľko úspešných maratónov. 21:00 najvyšší čas ísť spať.

Dlho očakávaný deň D je tu

Po tejto noci sme všetci jednotne zhodnotili, že viac sme nespali ako spali, pretože nadšenie, nervozita boli v takej veľkej miere v každom z nás, že sa proste nedalo. Po chutných raňajkách sme sa začali postupne pripravovať.
Spoločná fotka a ideme na to!

Maratón odštartoval presne o 9:00. Bežcov bolo cez 12 tisíc a prvé kilometre behu to bolo cítiť a prevažne sme sa hľadali a snažili držať pohromade s celým tímom. Treba povedať, že traja z nás bežali svoj prvý polmaratón a ďalší traja svoj prvý maratón. Prvých 21 kilometrov išlo všetko podľa plánu a s úsmevom sme sa rozlúčili s našimi polmaratóncami, ktorí nás na tomto kilometri opúšťali a bežali do vytúženého cieľa. Mňa, brata a kolegu Martina čakalo identické ešte jedno kolo. Všetko sa u mňa zmenilo pri kilometri č. 25.
Krízu, ktorú som očakával na kilometri č. 30 prišla o 5 kilometrov skôr. Postupne som začal strácať mojich dvoch kolegov, čo mi na psychike veľa nepridalo. Začal vnútorný boj s predstavou, že ma čaká ešte vyše 17 km bez podpory kolegov.
Musím sa priznať, že myšlienky som mal rôzne. Áno, bola tam aj myšlienka o predčasnom ukončení maratónu. Túto situáciu na kilometri číslo 30 považujem za kľúčovú. Uvedomil som si, že sám som túto výzvu vymyslel a príkladom by som nebol, keby predčasne ukončím beh. Dôvod nebol nedostatočný tréning, ale skôr mentálna príprava a boj sám so sebou. Pokračoval som ďalej…

Z posledných kilometrov si pamätám dve veci a to obrovskú podporu divákov, ktorí boli úžasní a neskutočnú bolesť, kedy som si nohy absolútne necítil. Takýto pocit a boj s telom som nikdy nezažil. Posledné dva kilometre boli spojené s problémom ovládania teľa a orientáciou na trati. Cez všetku túto bolesť, ktorú som zažil som dobehol z nás troch ako posledný, ale to vôbec nie je o tom. Dôležité je to, že sme do cieľa dobehli všetci a hlavne zdraví. Ten neskutočný pocit v cieli by som doprial každému. Plač, smiech, radosť, nadšenie, bolesť všetky emócie naraz v jednej chvíli.

Dali sme to a je dobojované!

Po krátkom vytriezvení v cieli bolo problém udržať svoje telo, ale emócie a radosť boli tak veľké, že som to nejako prekonal. Pomaly sme sa začali presúvať späť na hotel, kde nás čakal oddych, wellness a rozprávanie všetkých zážitkov do neskorého večera.

Čo to má spoločné podnikaním? Myslím si, že podnikanie je tiež beh na dlhú trať a úspešní sú len tí, ktorí vytrvajú, pracujú na sebe a nenechajú sa ovplyvniť negatívnym okolím prípadne menším zlyhaním. Tento maratón ma osobnostne veľmi posunul vpred. Na začiatku prípravy mi neverilo veľa ľudí a veľmi mi to pripomenulo začiatky v mojom podnikaní. O to viac ma teší, že maratón som zvládol a ukázal hlavne sebe, že ak si niečo zaumienim a idem si za tým, tak to proste dám. Môj víza je aj moju firmu dostať do cieľa, tak ako seba na maratóne.

Viac o našej ceste vám priblíži krátke video:


Menovite sa chcem poďakovať celému nášmu tímu bežcov:
Peter Valentovič, Martin Dubovanský, Branislav Vavro, Marek Ondrejíček, Michal Adamča

Nášmu organizačnému tímu:
Ľubka Hambálková, Tibor Cebo

Nášmu fyzioterapeutovi
Vladimír Hladký
http://www.vladohladky.sk/

Ďakujem vám všetkým za splnenie a dodržanie mojej výzvy a som rád, že sme vytvorili ten správny a hlavne úspešný tím. Vidíme sa o rok!
Ďakujem!

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*