Snímka obrazovky 2020-03-20 o 19.53.11

Ako aktuálne funguje odklad splátok v banke a na čo si treba dať pozor?

Minulý týždeň v piatok ponúkla Všeobecná úverová banka svojím klientom možnosť odkladu splátok na hypotekárnych úveroch a spotrebných úveroch z dôvodu koronavírusu COVID-19. Ako o tento odklad požiadať a aké následky bude mať odloženie splátok? Ide o novinku na trhu v rámci VÚB alebo vedeli a vedia klienti požiadať o odklad aj v iných bankách?

Ako o odklad požiadať?

Požiadať o odklad je možné na pobočke banky. Podmienkou je nemať omeškania pri splácaní a vydokladovanie zníženia príjmu alebo straty zamestnania. Pri zamestnancoch ide o potvrdenie od mzdového oddelenia o znížení príjmu, prípadne pri strate zamestnania potvrdenie z úradu práce.

O odklad splátok môžu požiadať aj živnostníci. Tí k žiadosti priložia čestné prehlásenie o znížení príjmu, kde uvedú aj dôvod tohto zníženia.

Nevýhody odkladu

Banka Vám povolí odklad splátok na maximálne 6 mesiacov. Nevýhodou je, že tento úver sa stále úročí. Úroky za obdobie odkladu budú splácať klienti po jeho skončení. To znamená, že budú neskôr splácať vyššie splátky.

Druhou možnosťou je predĺženie splatnosti úveru dodatkom k úverovej zmluve, ktorý môže byť spoplatnený v rámci cenníku poplatkov danej banky. Ak je k úveru dojednané aj poistenie osoby, prípadne nehnuteľnosti je potrebné ho aj naďalej splácať, na toto sa odklad nevzťahuje.

Najväčšou nevýhodou však je, že každý odklad splátok úverov sa automaticky zapisuje do úverového registra. To môže v budúcnosti spôsobiť viacerým klientom vrásky na čele, napr. pri refinancovaní úveru alebo kupovaní inej nehnuteľnosti. Títo klienti budú pre ostatné banky viditeľní v úverom registri ako neplatiči, čo môže viesť k zamietnutiu úveru.

VÚB do úverového registra zapíše dôvod odkladu splátok koronavírus COVID-19. Vďaka tomu by banky takýto odklad neskôr mohli akceptovať pri schvaľovaní úveru, ale nikto im to prikázať nemôže. Aj keby ho akceptovali, je možné, že takému klientovi poskytnú úver s vyššou úrokovou sadzbou, keďže je pre nich rizikovejší, nemá vytvorenú rezervu a môže neskôr znova žiadať o odklad.

Odklad splátok sa netýka len VÚB, štandardne ho ponúkajú aj iné banky. Vždy je to na individuálnom posúdení, preto je potrebné s bankou komunikovať včas, ešte pred omeškaním splátky. Odklad splátok má viac negatív ako pozitív. Ak je to možné, je určite lepšie splácať načas a v dohodnutej výške, vyhnete sa tým množstvu problémov v budúcnosti.

V posledných dňoch sa objavila informácia, že vláda chce nariadiť bankám, aby daný odklad splátok nefiguroval v bankovom registri. To znamená, že banka odklad klientom môže povoliť, ale nebudú mať negatívny záznam v bankovom registri.  Zatiaľ to nie je potvrdené.

V prípade zmeny a potvrdenia tejto informácie bude článok aktualizovaný.

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*